Безпечні свята!
Незабаром настануть Новорічні та Різдвяні свята, які супроводжуються салютами, феєрверками, хлопавками, бенгальськими вогнями, Купуючи піротехнічні вироби, ми часто не замислюємося про небезпеку, яку несе необережне поводження з ними. Травми людей та тварин, що можуть призвести до загибелі, пожежі – такою може бути ціна. Аби свята пройшли безпечно і весело, слід пам’ятати правила користування піротехнікою. Продаж та використання піротехнічних засобів регулюється Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а також постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 839 «Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів». Відповідно Технічного регламенту піротехнічні засоби поділяються на:
феєрверки
- класу 1 (загального використання, що мають дуже низький рівень небезпеки та шуму і можуть використовуватися у житлових будівлях);
- класу 2 (загального використання, що мають низький рівень небезпеки та шуму і не призначені для використання у житлових будівлях);
- класу 3 (загального використання, що мають середній рівень небезпеки і не призначені для використання у житлових будівлях);
- класу 4 (професійного використання, що мають високий рівень небезпеки);
сценічні піротехнічні вироби:
- класу Т1 (що мають низький рівень небезпеки);
- класу Т2 (що мають високий рівень небезпеки і призначені для використання виключно особами із спеціальною підготовкою);
піротехнічні вироби, зокрема ті, що призначені для транспортних засобів:
- класу Р1 (що мають низький рівень небезпеки);
- класу Р2 (що мають високий рівень небезпеки і призначені для використання виключно особами із спеціальною підготовкою).
Заборонено продавати піротехнічні вироби особам, які не досягли такого віку:
класу 1 – 12 років;
класу 2 – 16 років;
класу 3 – 18 років;
сценічні піротехнічні вироби класу Т1 та піротехнічні вироби класу Р1 – 18 років.
Заборонено продавати або передавати феєрверки класу 4, сценічні піротехнічні вироби класу Т2 та піротехнічні вироби класу Р2 особам, які не мають спеціальної підготовки.
Купувати піротехнічні вироби необхідно тільки в спеціалізованих торгових місцях і вимагати у реалізаторів сертифікат якості.
До речі, за неправильне поводження з піротехнічними виробами передбачено адміністративну відповідальність. Згідно зі ст. 1956 Кодексу про адміністративні правопорушення за порушення порядку виробництва, зберігання, транспортування, торгівлі й використання піротехнічних засобів передбачено штраф від 35 до 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією піротехнічних засобів.
Не слід забувати і про морально-етичний аспект. У той час, коли ви бажаєте феєрично, яскраво та гучно святкувати, поряд з вами можуть бути люди літнього віку, діти, хворі, або переселенці зі сходу України та військові, для яких голосні вибухи піротехніки не в радість і можуть мати тяжкі наслідки фізичного і психологічного характеру. Поважайте ваше оточення!