Сайт в режимі тестування та наповнення. Стара версія доступна за посиланням: old.shostka-rada.gov.ua

Держпродспоживслужба інформує: Продаж молока у пластикових пляшках на ринках — поза законом

17/06/21

Домашнє молоко на ринку м. Шостка та в місцях несанкціонованої  торгівлі часто продається у пластикових пляшках, які недобросовісні продавці збирають на смітниках або в інших місцях. Як купити свіже домашнє молоко, не «підхопивши» при цьому ніякої інфекції?

Про свідомість деяких покупців дійсно годі й говорити. Деяким подобається купувати молоко в пластикових пляшках. «А якщо я прийду молоко купити, щоб у пляшку мені налили? – Це ваше право. Хоч у миску, хоч у каструлю. Ви собі берете. Але тут торгівля одноразовим посудом, який зі смітника принесли, заборонена.

Але про добропорядність продавців в цій статті має йтись окремо – вони ж бо скуповують пластикові пляшки у тих, хто їх звідусіль збирає. Як заборонити людям копирсатись у сміттєвому контейнері – ніяк. Як сконструювати контейнери для пластикових відходів таким чином, щоб до нього не залізла людська рука – питання також риторичне. Залишається сподіватись на розуміння небезпеки  та відсутность попиту на таке молоко.

Відповідно до пункту 5.7 «Ветеринарно-санітарних правил для ринків» молоко, масло, сметана, сир повинні доставлятися для продажу в чистому посуді (скляному, глиняному, глазурованому, алюмінієвому, емальованому), щільно закритому кришками. Тільки такий посуд можна якісно очистити, помити миючими засобами, ретельно сполоснути проточною водою, обмити окропом, прокип’ятити, обробити парою. Продукти в цьому посуді довше залишатимуться свіжими і будуть безпечнішими для споживання.

Але дуже часто продавці нехтують цією вимогою і реалізують молокопродукти в пластикових пляшках з-під води, солодких газованих напоїв, пива тощо, що є небезпечно для здоров’я людей. У чому ж небезпека?

При багаторазовому використанні , з часом, порушуються його фізичні і хімічні характеристики. На пластикових пляшках з’являються внутрішні подряпини і мікротріщини, які є досить затишним місцем для життя бактерій та розмноження мікроорганізмів. Вони є ще тими острівцями, з яких виходять хімічні речовини. Серед них – етиленгликоль, фталати, ацетальдегід, фтибій – вона ж сурма, має таку ж дію як і миш’як. Деякі є мутагенними, деякі канцерогенними, викликають рак, інші діють на ендокринну і репродуктивну систему, призводять до проблем з безпліддям. Може бути забруднений бісфенолом – якщо цей пластик виготовлений із вторсировини. Це ожиріння, рак простати, рак молочної залози. Чи можна використовувати ці пластикові пляшки повторно? Відповідь однозначна – не можна.

Пластик не щільний, такий посуд дуже важко вичистити. Крім того, його неможливо простерилізувати чи ретельно обробити мийними засобами. Скільки б не мити пляшку, бактерії все одно залишаться в мікротріщинах, адже вузьке горлечко, різні форми пляшок не дадуть змоги очистити пляшку ретельно.

Пластик із часом починає виділяти токсичні речовини, які потрапляють до харчових продуктів та можуть викликати серйозні несумісні з життям захворювання. Ось чому одноразовий посуд не передбачає повторного використання.

Слід пам’ятати, що пластикові пляшки після вживання напою потрібно піддавати утилізації, наприклад, здавати у пункти прийому вторинної сировини.

Якщо цих аргументів недостатньо, не зайве подумати про походження пляшок, в яких продукти вже стоять на прилавку. Якими б чистими вони не виглядали зовні, невідомо, з якого смітника їх принесли і хто до них торкався, з чим вони контактували. Лише думка про те, що з цієї пляшки  пили мінеральну воду або солодкий напій без використання посуду невідомі особи, викликає відразу.

Запам’ятайте, що безпечним посудом є: нержавіюча, скляна, емальована без пошкоджень, керамічна (остання – бажано, біла, а не яскрава кольорова і з мінімумом малюнка).

Отже покупці та продавці!  Будьте свідомими громадянами, адже своїми бездумними вчинками ви можете занапастити чиєсь здоров’я та життя, може й не одне…

Тепер ви обізнані, а значить озброєні!   Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких

Шосткинське управління Головного управління Держпродспоживслужби    в Сумській області.