1 січня 2016 року набув чинності Закон від 24.12.2015 р. №909-VIII, яким внесено зміни до Податкового кодексу та Закону про ЄСВ.
Податок на додану вартість
– відмінено таку причину анулювання реєстрації платників ПДВ, як присвоєння стану «9», тобто через «відсутність» за податковою адресою,
– уточнено базу нарахування ПДВ у випадку поставки власної продукції, послуг, які надаються самостійно – тепер договірна ціна на них порівнюватиметься не з їх собівартістю, а із звичайною ціною. Так, звичайні ціни для товаровиробників-платників ПДВ повертаються, і для їх визначення слід буде користуватися правилами пп. 14.1.71 ПКУ!
– формулу ліміту реєстрації податкової накладної та розрахунку коригування збільшено на новий показник ∑Овердрафт, який буде перераховуватися податківцями щокварталу.
Складання і реєстрація податкових накладних
Ми звертали увагу, що може з’явитися новий вид фінансової відповідальності для постачальників у разі невиправлення помилок в обов’язкових реквізитах податкових накладних. Така відповідальність вводиться з 01.01.2016 р. Оскільки Закон зворотної сили не має, розуміємо ми це так – новий вид відповідальності застосовуватиметься щодо помилок в податкових накладних, датованих після 01.01.2016 р.
Відповідні зміни внесено до ст. 120-1 ПКУ, в якій до того ж з’явився новий п. 120-1.4 ПКУ. При цьому відповідальність (штрафи) є різними за розміром та залежать від того, коли податківці знайшли помилки в обов’язкових реквізитах податкових накладних:
- якщо помилку виправлено до податкової перевірки – то при податковій перевірці штрафу не буде;
- якщо помилку знайдено податківцями під час перевірки і видано податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) про необхідність виправлення (через розрахунок коригування) – штраф 170 грн;
- якщо помилку не виправлено (тобто, припис ППР не виконано протягом 10 днів з дати його отримання), то податківці застосовують штраф від 10% до 100% суми ПДВ в такій податковій накладній. Розмір штрафу залежатиме від того, скільки днів минуло з дати, до якої помилку треба було виправити.
Водночас законодавці вирішили не змінювати розмір штрафів за порушення строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них. Як й у 2015 році, у 2016 році максимальний розмір такого штрафу залишиться на рівні 50% ПДВ, зазначеного в несвоєчасно зареєстрованих податкових накладних (п. 120-1.2 ПКУ).
Як ми й прогнозували, Закон № 909 вносить зміни до п. 201.10 ПКУ, за яким податкова накладна, що містить помилки в обов’язкових реквізитах (окрім коду товару згідно УКТ ЗЕД), які:
- не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань,
- не призводять до заниження/завищення суми ліміту реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, для продавця/покупця,
є підставою для віднесення покупцем сум ПДВ до податкового кредиту.
Зміни для сільгосптоваровиробників
з 01.01.2017 року скасовується спецрежим з ПДВ. В 2015 році спецрежимники не сплачували ПЗ з ПДВ, обчислене в межах спецрежимної діяльності до бюджету, а перераховували на свій спецрахунок, з якого могли використовувати у порядку, визначеному ПКУ.
У 2016 році для спецрежиму з ПДВ запроваджуються інші умови. Починаючи зі звітного періоду січня 2016 року, сума ПДВ, визначена спецрежимниками як податок, що підлягає сплаті (рядок 25 декларації) буде перераховуватися у пропорціях, які залежать від операцій, які призвели до виникнення такого ПДВ (див. нову редакцію п. 209.2 ПКУ):
– при постачанні зернових та технічних культур: 85% – до державного бюджету, 15% – перераховується на спецрахунок;
– при постачанні продукції тваринництва: 20% – до державного бюджету, 80% – перераховується на спецрахунок;
– при постачанні інших с/г товарів/послуг: 50% – до державного бюджету, 50% – перераховується на спецрахунок.
Ці обмеження встановлено і для тих с/г підприємств, які можуть перебувати на спецрежимі, але його не обрали (п. 209.18 ПКУ). Раніше вони теж могли не сплачувати ПДВ до бюджету, якщо така сума податку виникала за поставками певних продуктів тваринництва (м’яса, молока тощо), а використовувати на підтримку власного виробництва тваринницької продукції. Тепер, завдяки змінам, в себе такі с/г товаровиробники можуть залишити лише 80%, а 20% – треба буде зі звітного періоду січня 2016 року перерахувати до державного бюджету.
Проведення сільськогосподарським підприємством-суб’єктом спеціального режиму оподаткування розрахунків з бюджетом за іншими операціями, здійсненими протягом звітного (податкового) періоду не в межах спеціального режиму оподаткування, здійснюється як і в минулому році, у звичайному порядку, передбаченому ст. 200 ПКУ.
Відмінено пільгу щодо звільнення від оподаткування ПДВ певних зернових та технічних культур. Отже, з 01.01.2016 р. усі операції з постачання зернових та технічних культур оподатковуються ПДВ, а операції з їх експорту – передбачають застосування нульової ставки. Відновлено таким чином і право на відшкодування ПДВ для усіх експортерів зернових та технічних культур.
Бюджетне відшкодування ПДВ
З 01.02.2016 р. ведення та офіційна публікація двох реєстрів бюджетного відшкодування ПДВ:
- один – для реєстрації заяв від тих, хто відповідає ознакам, встановленим п. 200.19 ПКУ,
- другий – для реєстрації заяв від тих, хто цим ознакам не відповідає.
В обох реєстрах зазначатимуться дані не тільки про надходження заяв та їх обробку, а і дані про дату висновку, який надісланий Держказначейству для перерахування відповідних сум на рахунок платника ПДВ, дату і суму ПДВ, яка була фактично відшкодована.
Як передбачається, це має допомогти зробити систему повернення ПДВ з бюджету прозорішою та зручнішою для платників податку. Але цього ще треба дочекатися. Порядок ведення та форма реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України (наразі їх ще немає). А отже, як застосовуватимуться ці реєстри на практиці і чим допоможуть платникам ПДВ у боротьбі за повернення податку із бюджету, побачимо далі.
Податок на прибуток
- квартальний звітний період для тих, хто має доходи більш ніж 20 млн. грн. (див. п. 137.4-137.5 ПКУ),
- скасовано авансові платежі з податку на прибуток. Єдиний виняток: це сплата авансового внеску у розмірі 2/9 суми податку, визначеного до сплати у декларації за 9 місяців 2016 року. Цей авансовий внесок слід сплатити до 31.12.2016 р., і сплачуватимуть його, відповідно, лише ті, хто подаватимуть декларацію поквартально;
- ставки залишаються на рівні 2015 року.
При розрахунку об’єкту оподаткування за 2015 рік, це новий п. 40 до підрозділу 4 р. ХХ ПКУ, за яким фінансовий результат до оподаткування у 2015 році зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку четвертої групи та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників податків, які сплачують авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів. Аналогічна норма (пп. 140.4.1 ПКУ) діятиме з 01.01.2016 року і для наступних звітних періодів.
Податок на нерухоме майно
Максимальну ставку податку на нерухоме майно збільшено. У 2016 році за 1 кв. м. дорівнюватиме 3% від мінімальної зарплати, що у 2016 році становитиме 41,34 грн (1378 грн × 3%). Крім того, з 2016 року за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 кв. м. (для квартири) та/або 500 кв. м. (для будинку), сума податку, обчислена за загальними правилами, збільшується на 25000 грн на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).
Набрання чинності норм Закону №909
Зміни набирають чинності з 1 січня 2016 року, крім змін щодо акцизного податку та повернення бюджетного відшкодування з ПДВ.
Так, зміни щодо запровадження реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування набирають чинності з 1 лютого 2016 року.
Нові ставки акцизного податку на алкогольні напої, що підлягають маркуванню марками акцизного податку, набирають чинності з першого числа третього місяця з дня набрання чинності цим Законом. Тобто, з 1 березня 2016 року. З 1 березня 2016 року передбачено і запровадження акцизних накладних при реалізації пального, про які ми вже говорили раніше.