Сайт в режимі тестування та наповнення. Стара версія доступна за посиланням: old.shostka-rada.gov.ua

Управління Держпраці інформує

25/01/18

Управління Держпраці у Сумській області закликає роботодавців неухильно дотримуватись вимог законодавства про оплату праці в частині додержання мінімальних державних гарантій в оплаті праці та виплати заробітної плати не нижче мінімального встановленого розміру.

 

Підставою виникнення трудових відносин  згідно зі ст. 21 КЗпП України, є укладання трудового договору — угоди між працівником і власником підприємства, установи, організації  чи фізичною особою-підприємцем. Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника,  та повідомлення податкової інспекції про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 24 КЗпП України). Законодавством передбачено виплату найманим працівникам  заробітної плати за повністю відпрацьований робочий місяць у розмірі не нижче мінімальної, що гарантується державою .

 

Мінімальними державними гарантіями в оплаті праці є не лише мінімальна заробітна плата, але й норми і гарантії в оплаті праці, які передбачені частиною першою статті 12 Закону України «Про оплату праці». А саме:

  • норми оплати праці за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо.
  • гарантії в оплаті праці для працівників – оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов’язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров’я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв’язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів, тощо.
  • гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо.

Законом про Державний бюджет України на 2018 рік,  прийнятим  Верховною Радою  України 07.12.17,  встановлено  підвищення мінімальної зарплати з 1 січня 2018 року до розміру  3723 грн. З цього часу роботодавці зобов’язані щомісяця нараховувати працівнику за повний відпрацьований місяць  заробітну плату не менше 3723 грн., а також нараховувати  і виплачувати індексацію заробітної плати, яка також є державною мінімальною гарантією в оплаті праці, та підлягає обов’язковому проведенню у встановленому законодавством порядку.

За недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці законодавством передбачено застосування до суб’єкта господарювання штрафних  санкцій. При цьому, заходи щодо притягнення до відповідальності за порушення державних гарантій в оплаті праці та неналежне оформлення трудового договору  вживаються  незалежно від факту його усунення  в ході інспекційного відвідування (стаття 265 КЗпП України, ПКМУ від 26.04.2017 №295).

 

 За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи — підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у таких розмірах: – 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, ( 111 690 грн.) за наступні порушення:

  • фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору;
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
  • виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.

 

-10 мінімальних зарплат за кожного працівника,37 230 грн ) за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за неоплату роботи в нічний час, роботи в вихідний або святковий день, понадурочної роботи та інші питання оплати праці);

 

– 3 мінімальні зарплати (11 169 грн.) за такі види порушень:

  • порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць,
  • виплата їх не в повному обсязі.

 

10 мінімальних зарплат за кожного працівника (37 230 грн.) за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених ЗУ«Про військовий обов’язок і військову службу», ЗУ«Про альтернативну (невійськову) службу»,ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

 

1 мінімальна зарплата (3723 грн) за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.

Підприємству треба приділити дуже велику увагу щодо правильного оформлення наказів про прийняття працівників на роботу, оскільки за можливе визнання недійсного наказу підприємству також може загрожувати  штраф у розмірі 111 690 грн.

 

Якщо наказ оформлений правильно, але підприємство несвоєчасно повідомило фіскальну службу про прийняття працівника на роботу, то таке порушення тепер коштуватиме підприємству 3723 грн.

Штрафи накладають посадові особи  Управління Держпраці на підставі винесених постанов у ході планової чи позапланової перевірки роботодавця. Виконання цих постанов покладається на Державну виконавчу службу. Крім того, статтею 41 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність  керівника підприємства від 8500 грн. до 17 000 грн. за фактичний допуск працівника без трудового договору.

 

Отже, фактичний допуск одного працівника до роботи без трудового договору (без наказу) може коштувати 128 690 грн (111 690 грн + 17 000 грн) + виплата такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді. Не направлення повідомлення до фіскальної служби про прийняття працівника на роботу (або несвоєчасне направлення) коштує 3723 грн фінансового штрафу і до 1700 грн адміністративного штрафу.