Оголошення про скликання сесій

Місцеві вибори 2015

Поточні онлайн - голосування та опитування

Державні закупівлі

Державний реєстр виборців

ВСЕ ПРО СУБСИДІЇ

КАЛЕНДАР СВЯТ НА  2017

ПЛАНИ РОБОТИ

ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ

МІСЦЕВИЙ БЮДЖЕТ 2017

ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-
ЕКОНОМІЧНОГО
РОЗВИТКУ МІСТА

ОФІЦІЙНЕ ІНТЕРНЕТ-

ПРЕДСТАВНИЦТВО

ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

КАРТА ШОСТКИ

Страховий стаж для фізичних осіб - підприємців

Підприємці, як і звичайні громадяни, з досягненням пенсійного віку мають право на призначення пенсії за віком. Хоча порядок її нарахування залежить від певних факторів. По-перше, залежить від того, яку систему оподаткування використовував підприємець до виходу на пенсію. По-друге, є відмінності щодо визначення страхового стажу та розміру доходу, який використовується для нарахування пенсії, у період до 01.01.2004 р. і після.

До 01.01.2004 р. під час призначення пенсії враховувався трудовий стаж, а не страховий, як нині, і підтверджувався він записами у трудовій книжці. Оскільки чинним законодавством не передбачено заповнення трудової книжки підприємцями, для них періоди здійснення підприємницької діяльності (зокрема і за спрощеною системою оподаткування) з 01.07.2000 р. підтверджуються даними персоніфікованого обліку. За відсутності таких даних у Пенсійному фонді, підприємцю необхідно подати довідку з органу ДФС за місцем реєстрації підприємця про розмір сплаченого єдиного податку або про розмір чистого доходу.

З 1 січня 2004 року для обчислення розміру пенсії враховується страховий стаж людини, тобто період, протягом якого вона підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески, в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях, і той місяць (чи місяці), за який внески до Пенсійного фонду не сплачені, не включається до страхового стажу.

Довгий період часу фізичні особи, які працювали на спрощеній системі оподаткування сплачували внески до Пенсійного фонду на добровільних засадах. Наприклад, раніше більшість «спрощенців» не сплачували до Пенсійного фонду внески, їм зараховувалась лише частка єдиного або фіксованого податку, яка була значно менша мінімального страхового внеску на місяць. Відповідно в такій же пропорції враховується і стаж. Таким чином, за повний рік праці приватний підприємець заробляв лише три-чотири місяці страхового стажу. Як наслідок, звертаючись за пенсією, людина з подивом виявляла, що у неї відсутній необхідний стаж.

Лише з 01.07.2010 року ця категорія платників законодавчо зобов’язана сплачувати внески в розмірі не нижче мінімального страхового внеску (з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, перерахованої до Пенсійного фонду). А з 01 січня 2011 року норму про сплату єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування в розмірі не меншому за розмір мінімального страхового внеску вже врегульовано Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 року.

Запровадження такого механізму сплати пенсійних внесків дозволило нараховувати справедливий пенсійний стаж підприємцям - фізичним особам, які працюють за спрощеною системою оподаткування.

Однак, з 1 січня 2017 року набули чинності зміни до Закону України від  8 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», зокрема щодо нарахування та сплати ЄСВ фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування.

Фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, зобов’язані сплатити єдиний внесок за місяць у сумі не менше 0,5 мінімального страхового внеску. Для такої категорії фізичних осіб – підприємців мінімальна сума єдиного внеску починаючи з 01 січня 2017 року складає – 352 грн. (3200 х 0,5 х 22%). Водночас, для зарахування періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу як повний місяць, необхідно сплатити за місяць єдиний внесок в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, тобто 704 грн. У випадку сплати єдиного внеску у сумі 352 грн. за місяць страховий стаж буде зараховано пропорційно, а саме, 0,5 місяця.

Тому для зарахування періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу як повні місяці, фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку необхідно сплачувати єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Шосткинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області звертається до усіх фізичних осіб-підприємців:

«Подбайте про майбутню пенсію сьогодні! Людині, яка взяла на себе сміливість бути підприємцем, доводиться відповідати за своє майбутнє перед самим собою та платити внески в тому обсязі, який гарантує бажаний розмір пенсії».

06.09.2017 12:52

Источник: