ЄС допоміг Україні побудувати три сховища для захоронення радіоактивних відходів

Європейський Союз (ЄС) та Державне агентство України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) завершили спільний проект з підтримки введення в експлуатацію та ліцензування трьох сховищ для захоронення радіоактивних відходів.

Про це повідомили у Представництві ЄС в Україні.

Крім того, партнери розробили проект будівництва нового технологічного корпусу для переробки короткоіснуючих низькоактивних та середньоактивних відходів на Комплексі виробництв "Вектор" у Чорнобильській зоні відчуження.

"З наданням ліцензії та введенням в експлуатацію нових об’єктів буде зроблено значний крок уперед, до безпечного зняття з експлуатації Чорнобильської атомної електростанції", − зазначила керівниця проекту з боку Європейської Комісії Крістіна Тормелен.

Введення в експлуатацію сховищ для захоронення радіоактивних відходів та початок будівництва технологічного корпусу заплановані на 2019 рік. Вартість обох проектів склала 1,75 мільйона євро.

У Представництві ЄС в Україні зазначили, що безпечна та надійна інфраструктура для поводження з радіоактивними відходами дозволить мінімізувати негативний вплив на довкілля і здоров’я людей. Йдеться про відходи не тільки атомних електростанцій, а й інших галузей, які використовують радіоактивні матеріали, приміром, медицину, сільське господарство, дослідницьку діяльність, розвідку корисних копалин тощо. Крім того, така інфраструктура дозволить безпечно захороняти відходи, які залишилися після Чорнобильської катастрофи у 1986 році.

Виконавцями проекту виступили Empresarios Agrupados International (Іспанія) у консорціумі з українською компанією Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут “Енергопроект”. Період виконання проекту становив 36 місяців (з 2 грудня 2015 до 1 грудня 2018 року).

Довідково:

Після Чорнобильської аварії ЄС розпочав програму з ядерної безпеки – спочатку в рамках фінансового інструменту Технічна допомога країнам Співдружності Незалежних Держав (ТАСІS). В 2007 році його замінив Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки (ІСЯБ). Загальна сума допомоги ЄС у межах цих двох інструментів перевищила 950 мільйонів євро.

Крім того, пряма підтримка української атомної експлуатуючої організації ДП НАЕК «Енергоатом» та Державної інспекції ядерного регулювання України через програму “2+2” наближається до 300 мільйонів євро. Також ЄС вклав понад 600 мільйонів євро у довгострокове безпечне поводження з радіоактивними відходами, які утворились в результаті Чорнобильської аварії, відходами зняття з експлуатації Чорнобильської атомної електростанції та в довгострокове зберігання й захоронення радіоактивних відходів діючих енергоблоків України.

Підготовлено за матеріалами Представництва ЄС в Україні

Рубрика: