Шостка. Міська рада - 20 травня – День пам’яті жертв політичних репресій

ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

КАРТА ШОСТКИ

20 травня – День пам’яті жертв політичних репресій

Щорічно в травні в Україні відзначають День пам'яті жертв політичних репресій. Цього року третя неділя травня припала на 20 травня. В цей день ми згадуємо кожного, хто став жертвою політичних репресій.

Політичні репресії в Україні розпочалися із першої спроби встановлення радянської влади – з початку 1918 року.

Терор носив цілеспрямований, організований характер, уразив практично всі верстви української нації – інтелігенцію, військовиків, політиків, діячів церкви, культури та мистецтва, та найбільше вдарив по селянству.

За оціночними даними на підставі архівних матеріалів Служби Безпеки України, від 1927 до 1990 р. в Україні було заарештовано понад мільйон осіб, 545 тис. з них засуджені, у т.ч. – щонайменш 140 тис. розстріляно. Крім того, від кінця 1920-х і до початку 1950-х років з України виселено 2 млн. 880 тис. розкуркулених селян і членів їхніх сімей.

Більшість репресованих були українцями, але жертвами терору в Україні стали також поляки, німці, євреї, представники інших національностей.

2 червня 1937 року прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якого 5 серпня 1937 вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масових репресій.

Вже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681 692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 млн. людей було відправлено в табори.

Згідно з розсекречених архівів і документів СБУ, в Україні з 1935 по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 млн. 800 тис. людей.

У пік репресій, коли органи НКВС особливо люто розправлялися з інакомислячими, в Україні було заарештовано близько 270 тисяч наших співвітчизників, з яких фактично кожен другий був засуджений до розстрілу.

За багатьма свідченнями очевидців, які пройшли всі пекельні кола ГУТАБів, у тих таборах із 12 мільйонів ув’язнених наших земляків-українців було до 60 відсотків.

Вшануймо пам'ять про   жертв  політичних репресій та  пам’ятаймо, що свобода, людяність, демократія та патріотизм є і завжди будуть найбільшими цінностями для нашого суспільства.

18.05.2018 13:43

Источник: Шосткинська міська рада http://shostka-rada.gov.ua